Plávajúca fontána

Fontána vznikla v 90-tych rokoch a jednalo sa o bazén uprostred mestského parku. Bola vybavená jednoduchým štvorstranným rozstrekovačom vody, ktorý chrlil vodu. Táto fontána mala vlastné osvetlenie v podobe niekoľkých bielych lámp, ktoré vo večerných hodinách osvetľovali striekajúcu vodu. Do roku 2013 bola vybavená len jednoduchým čerpadlom umiestneným v šachte vedľa fontány. Fontána bola vybavená aj ešte jedným čerpadlom, ktoré tlačilo vodu do potôčika, ktorý ústil spádom priamo do fontány.

Autor: Google RecenziePlávajúca fontána vznikla v rámci projektu EHMK v roku 2013, kedy bola prerobená z veľmi jednoduchej na modernú multimediálnu fontánu. Fontána má osadené priame čerpadlá, efekt rotujúcej piruety, projekčnú clonu, projekčný systém a ozvučenie. Fontána poskytovala od svojej rekonštrukcie až do roku 2016 pravidelné podujatia určené primárne fontáne. Preto sa v roku 2021 rozhodli študenti zo startupu SmartCity Group na pôde Technickej Univerzity v Košiciach obnoviť jej prevádzku (smartcity-group.eu).

Autor: Erik Kuzma, Richard ŠofrankoFontána má k dispozícii vlastnú meteostanicu, ktorá nedetekuje len rýchlosť vetra, ale zisťuje aj aké je vonku počasie, resp. či vonku prší alebo neprší. Ďalej bola doplnená automatická diagnostika poruchových stavov a možnosti zapínania a vypínania rôznych okruhov fontány. Fontánu je tak možné spravovať vzdialene a teda nie je potrebná prítomnosť technického personálu pri jej každodennej prevádzke. Pre rozmanitosť podujatí a elimináciu potrieb prívozu techniky boli pridané aj bezdrôtové mikrofóny, či svetelné rotačné hlavy.

Fontána bola doplnená o vlastný riadiaci systém, ktorý spravuje jej každodenný chod. Systém dostal aj špeciálnu funkciu s názvom Conrad a jedná sa o umelú inteligenciu, ktorá vytvára rôzne vodno-svetelno-zvukové show, ktoré vytvára na počkanie a na mieru pre jednotlivé skladby. Vďaka pridanej aplikácii je sprístupnenie žiadosti o skladbu na prianie, ktorú spracuje systém Conrad.

Autor: Samuel SchnellyFontánu poháňa 35 priamich digitálnych čerpadiel, 4 výkonné čerpadlá poháňajúce efekt rotujúcej piruety a jedným veľmy výkonným čerpadlom, ktoré vytvára efekt vodnej clony. Celkovo tak fontána disponuje čerpadlami s celkovým výkonom 95 000 W.
Plávajúca fontána disponuje vlastným zvukovým systémom pozostávajúceho zo štyroch reproduktorov rozmiestnené po dva na ľavej aj pravej strane. Celkovo tento systém napája sústava troch zosilňovačov o výkone 7000 W.
Osvetlenie plávajúcej fontány zabezpečuje celkovo 38 svetelných zdrojov resp. svietidiel umiestnených na samotných čerpadlách. Svetlá sú typu LED a tým pádom dokážu zabezpečiť až 16 777 216 rôznych farieb. Fontánu dopĺňajú aj 4 otočné hlavy, ktoré zabezpečujú špeciálne osvetlenie priestorov fontány.
1990

Vznik fontány

Súčasná história plávajúcej fontány sa začína už v 90-tych rokov, kedy v rámci potreby obnovy klímy a bviodiverzity v mestsko parku zadáva vtedajší primátor Košíc a neskôr prezident SR p. Schuster požiadavku na vybudovanie vodného diela. Plány boli veľkolepé, nakoľko bolo potrebné priniesť vopdu do celého parku. Na základe návrh Profesora Ing. arch. Petra Pásztora bola vybudovaná vodná plocha fontány s potôčikom a s ňou súvisiace prvky parku ako napríklad lavičky, múriky, cesty a podobne. Celá zóna bola určená na oddych a pre rekreáciu občanov a návštevníkov mesta. Pôvodná fontána mala vzniknúť na priesečníku chodníkov spájajúcich staničné námestie, Jakabov palác a Rumanovú ulicu. Táto fontána sa však nerealizovalo a neskôr sa jazierko doplnilo o fontánu, ktorá obsahovala dva jednoduché okruhy, ktoré vodu chrlili do výšky 5-tich metrov a vo večerných hodinách bola nasvietená bielymi reflektormi.
2012-2013

Veľká rekonštrukcia

V rámci revitalizácie parku počas EHMK v roku 2012 až 2013 sa samotná fontána, ako aj jej okolie, premenilo do súčasnej podoby. Počas rekonštrukcie parku sa osadil do pôvodného telesa jazierka plávajúci pontón fontány, 30 kusov priamych čerpadiel s tryskami, 4 rotačné čerpadlá s tryskami a jedno čerpadlo s premietaciou tryskou. Celkovo osvetľuje fontánu až 38 kusov farebných reflektorov. Dobudovalo sa ozvučenie fontány a osadil sa aj projektor. Táto fontána je špeciálna v tom, že umožňuje programovanie jednotlivých scén, výšky výstreku vody, alebo jednotlivých farieb osvetlenia či prepojenie hudby a video projekcie na vodnú clonu. Plávajúca fontána sa tak stala jedinou multimediálnou fontánou v rámci Slovenska a Česka.
Najbližšia podobná fontána sa nachádza v Krakove, alebo Budapešti.
13.-15.6.
2013

Imaginácie 2013


Prvé imaginácie v rekonštruovanom mestskom parku sa konali medzi 13. až 15. júnom. V Imagináciách 2013 sa diváci stali súčasťou „Stvorenia svet(l)a“ – nadčasového príbehu o zrode života, kde voda, vzduch, oheň i zem boli miestom, kde sa zvádzal večný súboj dobra a zla, kde zvieratá, rôzne príšery, ľudské i anjelské bytosti bojovali s pokušením ovládnuť svetlo a prostredníctvom neho ovládnuť svet. Imaginácie pomocou vzdušnej akrobacie, tanca, tieňového divadla, hudby, projekcie a mnohých ďalších efektov vtiahli divákov cez pootvorené dvere fantázie do čarovného sveta mystiky, nadprirodzených výkonov i „zázrakov“. Významným momentom projektu bola medzinárodná tvorivá spolupráca. Imaginácie totiž vznikajú postupným spájaním jednotlivých častí príbehu, ktorého konečná podoba sa dotvára pri spoločných skúškach a workshopoch.
20.-22.6
2014

Gurman fest 2014


V dňoch od 20.-22.6.2014 sa uskutočnil už piaty ročník zážitkovej gastronómie v Košiciach – Košice Gurmán Fest. Tento rok sa festival jedla a chuti premiestnil do mestského parku, kde sa predstavilo rekordných 42 vystavovateľov. Tento rok bol festival prepojený s témou „piknik v parku“. Pre návštevníkov a gurmánov pripravili nielen košické reštaurácie, ale aj reštaurácie z okolitých miest, naozajstné lahôdky. Gurmán fest navštívili aj zahraničné hviezdy kulinárskeho umenia – šéfkuchár Miguel Rocha Vieira, ocenený Michelinovým rádom a šéfkuchár Emanuel Ridi, známy z relácie „S Italem v kuchyni“. Nechýbali však ani stálice gastronomického neba – reštaurácie hotelov Hilton, Yasmin, reštaurácie Villa Regia, Rosto Steak House, Via Roma, Camelot, Maiko Sushi a mnoho ďalších. Festival jedla vyvrcholil žrebovaním tomboly a vyhlásením reštaurácie dňa. Počas gurmán festu sa konali koncerty a krst knihy Sprievodca slovenskými vínami od enológa Vladimíra Hronského.
29.-31.5.
2014

Imaginácie 2014


Staromestské divadlo zahralo svojim divákom magický príbeh o osamelom chlapcovi, ktorý hľadá domov a svojich rodičov priamo v Mestskom parku v Košiciach v dňoch 29. mája do 31. mája so začiatkom podujatia od 21:15. Sny sa tu zmenili na skutočnosť, ožili lietajúci akrobati, vodné víly, hrdinovia z počítačových hier, mohli ste tu nájsť zázračné jazierko, hovoriaci strom, obrov a mnoho iného.
12.-14.6.
2015

Gurman fest 2015


V dňoch 12. až 14. júna sa Mestský park v Košiciach opäť premenil na zelený ostrov plný gastronomických zážitkov. Košice Gurmán Fest už po šiesty raz pozýval vás a vašich priateľov stráviť čas v atraktívnom prostredí v centre mesta a vychutnať si skvelé jedlo, rozmanité vína, či relaxovať pri jazzovom koncerte. Vyberali ste si z pestrej ponuky tých najlepších košických reštaurácií, ochutnali ste regionálne a lokálne produkty, či nováčika festivalu – vychýrenú maďarskú reštauráciu Anyukám Mondta. O svoje kulinárske umenie sa prišiel podeliť aj prvotriedny kuchár reštaurácií ocenených Michelinovými hviezdami Gabriel Kocák, či sympatický Marcel Ihnačák. Prišlo vyše 40 vystavovateľov, uskutočnilo sa 7 jazzových koncertov, 3 majstrovské live cooking shows, 1 súťaž vo filetovaní lososov, nachádzala sa tu detská zóna s jedinečným vláčikom a živým poníkom a mnoho ďalších nielen kulinárskych zážitkov. Novinkou bol aj hudobný altánok, kde sa počas festivalu predstavili zaujímaví hostia: Jazzabell, AMC Trio, Edo Klena, Štefan Šanta a Sisterhood of Klangpedal.
18.-20.6.
2015

Imaginácie 2015


Plenérové, multižánrové predstavenie Imaginácie, ktoré využíva aj prvky cirkusu, divadla, či akrobacie, opäť potešil svojich fanúšikov v Košiciach, a to od štvrtka 18.6. do soboty 20. júna so začiatkom o 21:15 hod. Tentokrát sa podujatie začalo pri Urbanovej veži. Medzi mnohými inými zaujímavými umelcami a akrobatmi bol aj povrazolezec Oliver, ktorý prešiel prechod ponad Mlynskú ulicu do Jakabovho paláca. Posledné čísla sa skončili v mestskom parku na Plávajúcej fontáne.
16.-18.6.
2016

Imaginácie 2016


Zmes umenia, akrobacie, tanca, videomappingu, živej hudby, spevu a projekcie ponúkala v Mestskom parku v Košiciach jedinečná open-air divadelná show. 7. ročník multižánrového predstavenia (na spôsob Cirque du Soleil ) s úžasnou scenériou a jedinečnou atmosférou nočného parku. Na Slovensku to bol unikátny spoločný projekt európskych umelcov. Aj takto sa dajú zhodnotiť posledné imaginácie v Mestskom parku pod záštitou p. Blaškovičovej.
02.07.
2016

Piknik v parku 2016


Piknik v parku mal svoju premiéru 02.07.2016. Mestský park sa v poobedných hodinách prvýkrát zaplnil na podujatie organizované mestom Košice "Piknik V Parku". Slogan podujatia znel “Vezmite si deku, niečo pod zub, svoju rodinku a príďte”. Počas pikniku sa myslelo na všetkých od dám, pánov až po detských návštevníkov. Na pikniku sa podieľali Lýdia Hurajová - Looks Beautiful s líčením, Primi Košice so svojimi letnými koktejlami, Cassovia Pétanque Club, Barique a degustácia vín, Via Cassa a Kúzelník Gabi a flašinetár Tomáš Plaszky. Prvý ročník pikniku sa zakončil projekciou na Plávajúcej fontáne.
09.07
2017

Piknik v parku 2017


Košické Leto 2017 nám v nedeľu 09.07.2017 ponúklo očakávané letné podujatie plné skvelej atmosféry a oddychu, zábavy i dobrých ľudí. Mestský park v popoludňajších hodinách pri Plávajúcej fontáne opäť ponúkol svojim návštevníkom mnoho zaujímavého kultúrneho programu. Mohli ste si vychutnať pravý Piknik tak, ako ste ho veľakrát "zažili" aj na vlastnej koži. Privítať Vás mohol Dámsky klub v podobe Petra Černického so svojimi skvelými tipmi a zdravou výživou, Pánsky klub zase zaujal Cassovia Pétanque Club a pre deti bolo pripravené divadlo a tvorivé dielne Via Cassa a Kúzelník Gabi. Pre všetkých maškrtníkov boli pripravené vynikajúce koláčiky a zmrzlina od priateľa Ebrara a ešte veľa tajných prekvapení spolu s večernou projekciou vo veľkej fontáne.
8.-10.6.
2018

Gurman fest 2018


V dňoch 8.6. až 10.6. sa konal lahodný kulinársky festival v Mestskom parku v Košiciach, ktorý privítal tých najlepších košických i slovenských kuchárov. Nechýbal ani sprievodný program pre deti i dospelých.
22.7.
2018

Piknik v parku 2018 - I.


Košické Leto 2018 nám všetkým v nedeľu 22.07.2018 prinieslo očakávané letné podujatie plné skvelej atmosféry a oddychu, zábavy i dobrých ľudí. V poradí už po tretíkrát mesto Košice pozvalo návštevníkov na "Piknik V Parku". Mohli ste si vychutnať ten pravý Piknik tak, ako ste ho už možno "zažili" aj na vlastnej koži. Privítal Vás Dámsky klub v podobe letného líčenia #MelBeautyStudia s kozmetikou Mary Kay i re-dizajn vlastného oblečenia. Prítomných očarila kvalitná hudba z dielne DJ Camp-u a pre detských divákov boli pripravené tvorivé dielne #ViaCassa a #KúzelníkGabi.
19.08.
2018

Piknik v parku 2018 - II.


V nedeľu 19.08.2018 sme sa opäť od 15.00 mohli stretnúť v Mestského parku pri Plávajúcej fontáne. Vychutnať ste si mohli ten pravý Piknik tak, ako ste ho už možno "zažili" aj s nami na vlastnej koži. Opäť Vás privítal Dámsky klub v podobe letného líčenia #MelBeautyStudia s kozmetikou Mary Kay i re-dizajn vlastného oblečenia. Prítomných očarila kvalitná hudba z dielne DJ Camp-u a pre detských divákov boli pripravené tvorivé dielne #ViaCassa a #KúzelníkGabi.
21.07.
2019

Piknik v parku 2019 - I.


Rodinná nedeľa v srdci parku plná romantiky, oddychu a sprievodných aktivít. Ďalší diel úspešného „piknikovania“ prinesol skvelú muziku mladých talentovaných DJ-ov, kúzelníka Gabiho, divadlo pre deti i dospelých s historickými dielňami Via Cassa, interaktívnu maľbu s výtvarníkom Petrom Murkom ml. a jeho priateľmi v spolupráci s OZ Radosť, pétanque, letné tipy zdravej medicíny, mini kurz re-dizajnu starých bicyklov, dobrú kávu s koláčikom a niečo navyše - exkluzívny koncert vynikajúcej a´capelly For You.
18.08.
2019

Piknik v parku 2019 - II.


Rodinná nedeľa v srdci parku plná romantiky, oddychu a sprievodných aktivít. Ďalší diel úspešného „piknikovania“ prinesol popoludní skvelú muziku mladých talentovaných DJ-ov, divadlo Alexandra Pallesitza, predstavenie pre deti i dospelých s historickými dielňami Via Cassa, interaktívnu maľbu s výtvarníkom Petrom Murkom ml. a jeho priateľmi v spolupráci s OZ Radosť, pétanque, letné tipy zdravej medicíny, mini kurz re-dizajnu starých bicyklov, dobrú kávu s koláčikom a možno aj niečo navyše...
2021

Obnova fontány - 1. Etapa

Po vyše 8 rokoch prevádzky pristúpila Správa Mestskej Zelene, ako správca Plávajúcej fontány k jej obnove. V rámci obnovy fontány sa celkovo vymenilo 15 čerpadiel z 35-tich, vynovil sa audio systém a doplnili sa prvky pre nové riadenie. Na základe ponuky študentského starupu SCGP dostala fontána nový riadiaci systém v podobe umelej inteligencie "CONRAD", ktorá spracuje fontánu a upozorňuje správcu na poruchy a prípadne potrebné servisné zásahy.
15.08.
2021

Piknik v parku 2021 - I.


Prvý piknik v parku v roku 2021 sa konal 25.07.2021 v Mestskom parku, nemohol chýbať Ujo Ľubo, petanque, joga, Medusko Kavovy, Dj Camp, maľovanie s Peter Murko Junior a OZ Radosť. Vo večerných hodinách sa prvýkrát predstavila opravená Plávajúca Fontána. Okrem novej fontány sa predstavil aj Dj Pepo, Divadelná a šermiarska spoločnosť Aramis a famózna vodná, svetelná či hudobná show.
15.08.
2021

Piknik v parku 2021 - II. (otvorenie fontány)


Druhý piknik v parku bol v znamení slávnostného otvorenia Plávajúcej fontány. Program pikniku začal už v neskorších poobedných hodinách, kedy sa o detský program postarala Haliganda, pre dospelých tu bolo cvičenie jogy s Jankou Matyasekovou, interaktívne maľovanie výtvarníka Peter Murko Junior a priateľov z OZ Radosť, pétanque a výborná kávička s Medusko Kavovy. Po zotmení sa prihovoril primátor Košíc p. Jaroslav Polaček spolu s predrečníkmi, aby predstavil spoločný výsledok spolupráce Technickej Univerzity, Správy Mestskej Zelene a samosprávy. Po otvorení fontány “Conradom” sa pripojila aj skvelá Dj-ka Tamira, ktorá odštartovala hudobnú DJ show popretkávanú vystúpením Divadelná a šermiarska spoločnosť Aramis.